Roztomilé bábätká s palcom v ústach, trojročné deti s cumlíkom aj „samostatní“ škôlkari, ktorí si zuby umývajú sami – presne takto sa začína cesta ku krivým zubom. Ak sa navyše ubezpečujete, že na mliečnych zuboch nezáleží, počítajte s tým, že bez strojčeka už zuby vašich deti nebudú pekné ani zdravé.
Za krivé zuby môžu rodičia
Znie to možno tvrdo, ale za krivé zuby svojich detí sú v drvivej väčšine prípadov zodpovední ich rodičia. Nehovoríme pritom o génoch, s genetickou predispozíciou na krivé zuby sa totiž rodí menej ako 5 % populácie. Hovoríme o rodičoch, ktorí z rôznych dôvodov nevenovali pozornosť ústnej hygiene svojich detí, prípadne sa blahosklonne (či bezradne) prizerali ich zlozvykom. Napohľad roztomilé cmúľanie palcov, používanie cumlíka či obhrýzanie nechtov totiž negatívne vplývajú nielen na postavenie zubov, ale aj čeľustí a kostí. Taktiež platí, že pokiaľ si vaše 3-ročné dieťa umýva zúbky samo, nie je to dôvod na hrdosť. V tomto veku si totiž žiadne dieťa zuby neumyje tak, ako je potrebné. „Rodičia by mali malým deťom čistiť zuby až do veku 6-7 rokov a následne u nich dodržiavanie hygieny kontrolovať až do veku 12 rokov,“ zdôrazňuje čeľustný ortopéd Dr. Marián Sabo.
Na mliečnych zuboch záleží
Cesta ku krivým zubom sa často začína práve pokazenými mliečnymi zubami. Tvrdenie, že nemá zmysel ich opravovať je nebezpečný mýtus. „Ak dieťa príde o mliečny zub predčasne, skomplikuje sa situácia zárodkom trvalých zubov v kosti. Tie sa totiž prerezávajú v presne stanovenom poradí. Ak mliečny zub už nie je na svojom mieste, trvalý zuby vyrastie doslova podľa vlastných predstáv,“ upozorňuje Dr. Sabo a radí: „Najistejším spôsobom ako sa vyhnúť predčasnej strate mliečnych zubov je obmedziť príjem cukru a dôkladne čistiť zuby.“ Samostatnou kapitolou sú detské úrazy, pri ktorých môže tiež prísť k predčasnej strate mliečnych zubov: „Ak má dieťa navyše výrazný predkus, získaný napríklad vďaka rokom stráveným s cumlíkom v ústach, pravdepodobnosť, že pri páde na tvár príde o predné zuby sa znásobuje.“
Vedeli ste, že…
… najčastejšie pokazeným zubom u detí býva pätka, teda mliečna stolička? Tá sa môže pokaziť už vo veku okolo 4-5 rokov. Keďže zárodky trvalých zubov majú tendenciu posúvať sa dopredu, na mieste vytrhnutej mliečnej päťky vyrastie trvalá šestka, obsadí tak miesto, ktoré malo patriť trvalej päťke. To automaticky znamená potrebu strojčeka, prípadne ďalšie komplikácie, ako sú nevyrastený zub, zablokovanie trvalej trojky alebo štvorky. Niekedy môže dôjsť aj k extrémnemu pokriveniu zubov či dokonca čeľustí.
Čím skôr, tým lacnejšie
Ak vaše dieťa prišlo o niektorý mliečny zub predčasne (teda v dôsledku neošetreného zubného kazu či úrazu), alebo u neho pozorujete niektorý zo spomínaných zlozvykov, dôležité je nestrácať čas a vyhľadať čeľustného ortopéda. Môžete tak urobiť aj v prípade, že ide o škôlkara. Inak stačí, aby prípadnú potrebu liečby strojčekom posúdil čeľustný ortopéd vo veku 7-8 rokov. „Ak je to potrebné, navrhneme tzv. interceptívnu liečbu, ktorá zasiahne do nepriaznivého stavu, zmení ho a nastaví podmienky tak, aby zuby rástli rovno a čeľuste sa vyvíjali prirodzeným spôsobom,“ vysvetľuje Dr. Sabo a upozorňuje na fakt, že liečba detí je vždy výrazne lacnejšia, efektívnejšia a menej náročná ako u dospelých. „Kým predkus u dieťaťa vyrieši snímateľný strojček za 350 eur, u dospelého bude potrebný strojček za 3 až 5 tisíc eur a v niektorých prípadoch aj nepríjemný chirurgický zákrok, ktorý dá čeľuste do správnej polohy,“ dodáva Dr. Sabo. Vyšetrenie u čeľustného ortopéda by deti mali absolvovať najneskôr vo veku 12 rokov, kedy už sú prerezané všetky trvalé zuby. Výhodou tiež je, že na liečbu fixným strojčekom im až do veku 18 rokov prispieva zdravotná poisťovňa.
Najčastejšie diagnózy u detí
- Výrazne stesnané zuby
- Otvorený zhryz
- Predkus
- Obrátený zhryz
- Zlozvyky
- Chýbajúce zárodky trvalých zubov
- Meškajúce prerezanie trvalých zubov
- Zuby zablokované v zubnom oblúku
- Predčasné straty mliečnych zubov
- Retinované a ťažko zablokované zuby