Skip links

Ako na ústnu hygienu pri liečbe strojčekom?

Mnoho ľudí od liečby strojčekom odrádza obava, ako zvládnu hygienu. Predstava čistenia zubov, na ktorých sú nalepené zámky pospájané drôtikmi im príde príliš komplikovaná. Boja sa, že im strojček pokazí zuby, alebo že bez zubnej kefky sa už z domu nepohnú ani na krok. Aká je skutočnosť?

Hygienu pri čeľustno-ortopedickej liečbe nijako výrazne neovplyvňuje to, čo máte fixný strojček alebo fóliový aparát, teda tzv. neviditeľný strojček. Typ strojčeka znamená len drobné rozdiely v postupe. Hygiena pri liečbe strojčekom sa dokonca nijako významne nelíši od toho, ako by mala vyzerať  vaša ústna hygiena bez strojčeka. V princípe ide totiž vždy len o dve veci – zdravie zubov a vaše celkové zdravie. Pokazené zuby, mŕtve zuby a infekcie, ktoré z nich môžu vzniknúť totiž ovplyvňujú nielen samotné zuby a okolité tkanivá, ale napríklad aj imunitný systém, srdcový sval a iné orgány. A to bez ohľadu na to, či máte strojček alebo nie. Zároveň tiež platí, že dobre zvládnutá hygiena zubov je základnou podmienkou liečby strojčekom.

Fixný strojček

Pri fixnom aparáte bývajú na zuboch nalepené tzv. zámky, ktoré sú spojené čeľustno-ortopedickým drôtikom. Táto konštrukcia potom pre zbytky jedla vytvára viac „príležitostí“ na to, aby sa v nej zachytili. Na ich odstránenie však nepotrebujete žiadny špeciálny „arzenál“ ani know-how. Stačí pár minút času navyše a viac trpezlivosti.

Na hygienu pri liečbe fixným aparátom je potrebná zubná kefka (klasická alebo elektrická), pasta, niť a medzizubná kefka. To všetko sú bežné pomôcky, ktoré by ste mali používať aj v prípade, že strojček nenosíte. Zubná kefka odstráni povlak, medzizubné kefky vyčistia priestory okolo zámkov a pod drôtom, špeciálne ortodontické nite zase umožnia dostať sa lepšie do medzizubných priestorov. Ako doplnok si môžete zaobstarať ústnu sprchu. Počítajte však s tým, že tá pod silným tlakom vody čistí iba samotné zámky, drôty a iné časti aparátu, ktoré sú v ústach. Určite neodstráni kompletný zubný povlak, v tomto je zubná kefka jednoducho nenahraditeľná.

Neviditeľný strojček

Predstava, že neviditeľný strojček vaše zuby ochráni pred zubným kazom je veľmi mylná. Hygiena je , samozrejme, o niečo jednoduchšia, pretože keď dlahy pred čistením zubov zložíte, prístup k zubom nekomplikujú žiadne ortodontické drôtiky. Aj pri neviditeľnom strojčeku však budete mať na zuboch nalepené špeciálne „atačmenty“ – teda rôzne vystupujúce oporné body a háčiky, okolo ktorých sa môže usádzať zubný povlak. Na hygienu vám preto  postačí rovnaká výbava – klasická alebo elektrická zubná kefka, pasta a niť.  Ak máte priestory medzi zubami väčšie a zachytávajú s v nich zvyšky potravy, pomôže medzizubná kefka.

TIP: S inštruktážou ústnej hygieny pri liečbe strojčekom vám určite pomôže aj dentálna hygienička, ktorá vás naučí  správnu techniku čistenia zubov a odporučí vám konkrétne hygienické pomôcky vhodné pre vaše zuby.

Dvakrát a dosť

Bez ohľadu na to, či máte fixný alebo fóliový aparát, zuby je potrebné poriadne vyčistiť 2-krát denne – ráno a večer. Dôležitejšia je pritom  večerná hygiena, lebo počas spánku sa nevytvárajú sliny, ktoré eliminujú pôsobenie baktérií.  Zjednodušene povedané, zuby sa kazia iba v noci, preto po večernej hygiene už nepite nič iné ako čistú vodu.  Výnimku nemá ani nesladený čaj, či jablko.

Pokiaľ ide o ranné umývanie zubov, nie je rozhodujúce, či si ich umyjete po zobudení alebo až po raňajkách. Platí len pravidlo, že zuby sa neumývajú hneď po jedle. Jedlo a nápoje totiž obsahujú kyseliny a cukry, ktoré sliny v ústach začínajú okamžite rozkladať. Preto je vaša sklovina vo väčšom ohrození, ako keby ste si zuby neumyli. Ak si však kvôli lepšiemu pocitu chcete zuby umyť až po raňajkách, počkajte aspoň 15-20 minút. Alebo sa napite čistej vody, ktorá kyslé a sladké prostredie v ústach do niekoľkých minút eliminuje a vy si zuby môžete umyť.

Pokiaľ si umývate zuby pred raňajkami, namiesto kávy alebo džúsu ich ukončite pohárom čistej vody. Ak vám v medzizubných priestoroch alebo okolo zámkov strojčeka zostali zvyšky jedla, odstráňte ich vhodnou hygienickou pomôckou.

TIP: Počas dňa už zuby po každom jedle neumývajte, stačí ústa vypláchnuť čistou vodou. Ak sa vám na zámkoch, atačmentoch či v medzizubných priestoroch zachytili zvyšky jedla, použite medzizubnú kefku. V tomto prípade ide skôr o estetický  dôvod ako zdravotný. Inak stačí medzizubnú kefku a niť použiť až večer.

Zdravé ďasná sú dôležité

Veríme, že každému je jasné, prečo zuby musia byť zdravé. Nie každý čeľustno-ortopedický pacient si však uvedomuje, že pre posúvanie zubov je veľmi dôležité aj to, aby boli zdravé jeho ďasná. Počas liečby strojčekom totiž musia ďasná kopírovať pohyb posúvajúcich sa zubov, a preto musia byť zdravé a pevné. Ak sú zapálené a krvácajú, je to väčšinou dôsledok nedostatočnej hygieny. Niekedy postačí zlepšenie hygieny, ale ak takýto stav pretrváva niekoľko týždňov, musíme liečbu prerušiť a pokračovať až vtedy, keď je hygiena pod kontrolou a ďasná sa vrátia do normálneho zdravého stavu. Ak to pacient nezvládne, liečbu úplne prerušíme a pacient znáša následky nedokončenej liečby.