Skip links

Dospelí

Čeľustná ortopédia

Dôležité: Zvažujete liečbu strojčekom? Robíte dobre, pretože nejde len o estetiku. Anomálie v postavení zubov, zubných oblúkov či dokonca čeľustných kostí sa môžu s vekom ešte zhoršovať a spôsobovať nepríjemné zdravotné komplikácie. Dobrou správou je, že so správne navrhnutým liečebným plánom môžeme spoločne dosiahnuť výborné výsledky bez ohľadu na Váš vek.

Vstupná konzultácia

Fixné aparáty

Viac ako čakáte. Rokmi overená „klasika“ v krajšom, ľahšom a komfortnejšom prevedení.

O liečbe

Fixný strojček predstavuje overený a efektívny spôsob liečby širokého spektra ortodontických anomálií – od krivých zubov, cez zuby retinované, prípadne vôbec nezaložené, až po najzávažnejšie čeľustno-ortopedické anomálie vyžadujúce následnú chirurgickú liečbu. Platí to aj v prípade dospelých pacientov, u ktorých boli tieto vady v detskom veku liečené neefektívne alebo zanedbané úplne. Ďalšou dobrou správou je, že dizajn a komfort fixného aparátu sa v priebehu rokov posunul na celkom novú úroveň. Vďaka tomu je dnes fixný strojček podstatne estetickejší, ľahší a príjemnejší ako ten, ktorý ste (možno) nosili v detstve.

Fixný strojček tvorí systém zámkov nalepených na zuboch, ktoré sú spojené pomocou drôtov zabezpečujúcich želaný pohyb zubov. Okrem klasických kovových zámkov máme pre dospelých pacientov k dispozícii aj zámky zlaté alebo úplne nenápadné, keramické zámky. V priebehu liečby drôty obmieňame, rovnako tak meníme gumičky, ktorými sú zámky prichytené. Pri určitých diagnózach môžu byť súčasťou fixného aparátu aj ďalšie prvky (podnebné oblúky, pružinky, ligatúry a pod.).

Liečba fixným aparátom vyžaduje na strane pacienta predovšetkým dôslednú ústnu hygienu. V prípade nedostatočného odstraňovania zubného povlaku môže na viditeľných plôškach zubov dochádzať k odvápneniu skloviny, ktoré môže byť nezvratné.

Benefity liečby

Ako prebieha liečba

Prvým krokom k liečbe pomocou fixnému aparátu je vstupná konzultácia, ktorá zahŕňa základné vyšetrenie a zhodnotenie  možností liečby. Nasleduje kompletné vyšetrenie, vrátane anamnézy pacienta, vyhotovenie fotodokumentácie, RTG a 3D CT snímok a intraorálne skenovanie, na základe ktorého získame presný digitálny model vášho chrupu.

Po dôkladnej analýze všetkých získaných dát pristúpime k príprave komplexného liečebného plánu, ktorý vám vysvetlíme počas ďalšej konzultácie. Dozviete sa, čo všetko by mala vaša liečba zahŕňať, ako dlho bude trvať a v digitálnej podobe vám ukážeme aj očakávaný výsledok. Vyberiete si, aký typ zámkov máme použiť a na základe toho stanovíme celkovú cenu liečby. Po odsúhlasení liečebného plánu si dohodneme termín ďalšej návštevy, z ktorej už odchádzate s aparátom nasadeným na zuboch a termínom prvej kontroly (spravidla po 5 až 6 týždňoch).

Liečba fixným aparátom trvá u dospelých spravidla 18 až 24 mesiacov. Počas liečby  postupne obmieňame drôtiky a regulujeme intenzitu ich ťahu. Postup liečby sledujeme pravidelnými kontrolami v približne 6- až 8-týždňových intervaloch a podľa potreby upravujeme aparát. Po dosiahnutí želaného výsledku fixný aparát odstránime, znovu vyhotovíme RTG snímky, potrebnú fotodokumentáciu a pristúpime k tzv. udržiavacej (retenčnej) fáze. Jej cieľom je stabilizovať a dlhodobo udržať dosiahnutý výsledok. Celková dĺžka retenčnej fázy závisí od typu odchýlky, ktorú sme liečbou korigovali.

Ak pacientovi pred zahájením liečby niektoré zuby chýbali, v spolupráci s našimi špecialistami pristúpime k protetickej liečbe, t.j. vyhotoveniu protetických náhrad alebo implantátov.

Otázky a odpovede

Liečba fixným aparátom je vhodná pre dospelých, ktorí si chcú splniť svoj sen o rovných a zdravých zuboch. Liečba nie je vekovo obmedzená, no počas jej aktívnej fázy sa vyžaduje dodržiavanie obmedzení týkajúcich sa konzumácie určitých druhov potravín. Veľmi dôležitá je precízna hygiena zubov a medzizubných priestorov.

Liečba nie je vhodná pre pacientov s nedostatočnou ústnou hygienou.

Liečbu nie je možné začať v prípade, ak má pacient rozsiahle zubné kazy, neošetrené zuby alebo pokročilé štádium parodontitídy.

V prípade chýbajúcich zubov zvyčajne pristupujeme k predprotetickej čeľustno-ortopedickej príprave.

Náklady na liečbu fixným aparátom sa u dospelých pohybujú v rozmedzí 3500 až 4500 eur. Liečbu nehradí zdravotná poisťovňa.

Dohodnite si vstupnú konzultáciu.

Zvažujete liečbu strojčekom? Počas nezáväznej vstupnej konzultácie vám načrtneme možnosti liečby a v prípade záujmu si dohodneme ďalší postup.