Skip links

Liečba TMK

Čeľustná ortopédia

Dôležité: Trpíte bolesťami čeľuste, častými pocitmi stuhnutosti, obmedzenia pohybu sánky, či jej povestným “pukaním”? Je možné, že tieto symptómy signalizujú poruchu temporomandibulárneho kĺbu. Na našej klinike disponujeme najmodernejšími diagnostickými prístrojmi a technológiami, vďaka ktorým vieme správne určiť príčinu diagnózy a navrhnúť vhodnú liečbu.

Vstupná konzultácia

Liečba temporomandibulárneho kĺbu (TMK)

Komplexná diagnostika a liečba ochorení čeľustného kĺbu.

O liečbe

Znepríjemňujú vám život akútne alebo chronické ťažkosti súvisiace s čeľustným kĺbom? Nie ste v tom sami. Štatisticky bývajú práve ochorenia temporomandibulárneho kĺbu (TMK) – nazývaného aj čeľustný   kĺb –  druhou najčastejšou poruchou pohybového aparátu, hneď po bolesti krížov.

Problém s TMK môžu signalizovať symptómy, ktoré už na prvý pohľad priamo súvisia s jeho funkčnosťou – ako napríklad pukanie a praskanie kĺbu, bolesť v kĺbovej oblasti, problémy so žuvaním, prehĺtaním alebo pri otváraní úst. Faktom však je, že niekedy sa TMK „hlási o pozornosť“ aj prejavmi, ktoré môžu byť pre laika zavádzajúce. Patria medzi ne bolesti vyžarujúce smerom k uchu, pískanie v uchu, bolesti hlavy, krčnej chrbtice, migrény a stuhnutosť šije.

Príčiny porúch TMK bývajú rôzne – od vrodených, cez bežné poruchy pohybového aparátu, iné primárne ochorenia (napr. reumatoidná artritída) až po úrazy.  Aj preto vám v SaboSmartOrto ponúkame komplexnú diagnostiku ochorení temporomandibulárneho kĺbu. Nezameriavame sa pritom len na čeľustno-ortopedickú stránku problému.  Navrhneme vám kompletný liečebný plán, pomocou ktorého dosiahneme komplexnú konzervačno-protetickú sanáciu chrupu. Tá nastolí biologické a funkčné podmienky tak, aby sa kĺb zregeneroval a dlhodobo sa zlepšila jeho funkčnosť.

Benefity liečby

Ako prebieha liečba

Prvým krokom k liečbe porúch TMK je vstupná prehliadka, počas ktorej sa sústredíme na kontrolu chrupu a ústnej dutiny, anamnézu a funkčnú diagnostiku. Definitívnu diagnózu stanovíme na základe vyhodnotenia vstupného vyšetrenia a RTG snímky.

Následne pristúpime k návrhu liečebného plánu, ktorý podľa závažnosti diagnózy pozostáva z dlahovej terapie určenej na stabilizáciu kĺbu a okluzálnej rehabilitácie. Cieľom tejto tzv. konzervatívnej liečby je dosiahnuť svalovú rovnováhu a relaxáciu kĺbu. Postup liečby vyhodnocujeme na základe priebežných kontrol, spravidla v 2- až 3- mesačných intervaloch. Ak je to potrebné, používame podpornú medikamentóznu terapiu a indikujeme fyzioterapiu TMK zahŕňajúcu cvičenie, masáže a obklady. V komplikovanejších prípadoch pristupujeme ku konzervačno-protetickej terapii.

Otázky a odpovede

Liečba je vhodná pre dospelých pacientov s poruchami TMK, ktoré sa prejavujú bolesťami, pukaním, praskaním kĺbu a obmedzeniami pri otváraní úst, žuvaní či prehĺtaní potravy.

Diagnostika je vhodná aj pre pacientov, ktorí si chcú dať skontrolovať celkový stav chrupu kvôli častým bolestiam hlavy, migrénam, stuhnutosti šije a chronickým problémom s krčnou chrbticou.

Liečbu odporúčame aj pacientom s poškodením alebo abráziou chrupu a kĺbu, ktoré nie sú primerané ich veku.

Podstúpenie liečby TMK nie je vhodné pre pacientov trpiacich akútnymi infekčnými ochoreniami, neliečenými systémovými ochoreniami a pacientov s nedoliečenými parodontálnymi problémami.

Vzhľadom na nadštandardnú diagnostiku, používané postupy a pomôcky nie je liečba TMK  hradená zo zdravotného poistenia.

Dohodnite si vstupnú konzultáciu.

Zvažujete liečbu strojčekom? Počas nezáväznej vstupnej konzultácie vám načrtneme možnosti liečby a v prípade záujmu si dohodneme ďalší postup.